Psoriáza / Lupénka. Léčba lupénky.

lupénkaČervené fleky, suchá, odlupující se kůže… Lupénka neboli psoriáza postihuje asi dvě procenta lidí. Nemoc není nakažlivá, nicméně přesto se lidi, kteří jí trpí, mnohdy cítí vyřazeni ze společnosti. Můžeme lupénku dostat pod kontrolu?

Lupénka postihuje nejčastěji dospívající mládež a pak lidi kolem třicátého a čtyřicátého roku. Kromě dědičných dispozic mohou být jejími spouštěcími mechanismy například infekce dýchacích cest, hormonální výkyvy, stres, alkohol, spálení na slunci… Nemoc se projevuje abnormálně rychlým růstem kožních buněk, které svědí, šupinatí a odlupují se.

Nejčastější formou je tak zvaná lupénka ložisková. Projevuje se výskytem červených ohraničených šupinatých ložisek, která se vyskytují nejčastěji na hlavě ve vlasech, na loktech, kolenou, v křížové krajině zad, ale i na nehtech, genitálu, dlaních či chodidlech. Obecně vzato, lupénka dokáže napadnout v podstatě celé tělo. Je to nemoc velmi nepříjemná, která výrazně snižuje kvalitu života. Lidé, postižení lupénkou trpí nejen bolestmi, svěděním a dalšími příznaky, ale často také psychickými problémy.

Léčba lupénky. Kortikoidy i rybičky.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nemoc výlučně lidskou, nevyskytující se u žádného zvířete, je výzkum této choroby i nových, účinných léků velmi ztížen. Léčba lupénky je proto poměrně komplikovaná a spíše než v cíleném uzdravujícím procesu zakončeném úspěchem spočívá v metodě „pokus – omyl“. Na každého pacienta totiž zabírá něco jiného a je třeba trpělivě zkoušet různé metody léčení.

Mezi ty nejčastější patří léčba kortikosteroidy, dehtová pasta (mast na lupénku). K odstranění lupénkových ložisek se používá také kyselina salicylová nebo močovina, ultrafialové záření atd. Nemocní také často zkoušejí léčení pomocí rybiček garra rufa, kterým se přezdívá „doktor ryba“. Tato léčebná metoda, pocházející z Turecka, spočívá v okusování šupinaté kůže těmito rybkami. Snad všem lupénkářům bez rozdílu také prospívá pobyt u moře.

Jak na lupénku nahlíží a jak ji léčí tradiční čínská medicína?

Zeptali jsme se praktika TČM Jaroslava Čermáka.

Znali lupénku už starověcí čínští lékaři?

„Ano, lupénka neboli psoriáza byla i pro starověké Číňany známou nemocí. Popsali ji už v roce 610 našeho letopočtu. V čínské medicíně se pro ni užívá i název song pi xuan, neboli onemocnění borovicové kůry. Poškození kůže, k němuž při lupénce dochází, totiž vzhledem připomíná kůru borovice.“

Jak tradiční čínská medicína tuto nemoc definuje?

„Podle TČM je příčinou onemocnění lupénkou nejčastěji vyčerpanost výživy krve (xue), hromadění horkosti v krvi a uvnitř těla a přeměnou na suchost, která generuje vítr. K těmto poruchám často dochází v důsledku emočního vypětí, které bývá způsobeno hněvem, strachem, úzkostmi, smutkem, hysterií, splínem, děsem a také stresem. Dalším spouštěcím faktorem onemocnění lupénkou může být nevhodná strava, hlavně zvýšená konzumace potravin dle TČM tzv. horkého typu: tučná, smažená a dlouho vařená či pečená strava převážně z masa, uzeniny, nadměrný příjem alkoholu atd.“

Jak lékař TČM lupénku diagnostikuje?

„Pokud má jazyk nafialovělý nádech s fialovými tečkami (znamená stagnaci krve), na kůži lze nalézt červenavé tečky rozšířených cév a pacienti trpí ztuhlými klouby, tak to jsou všechno příznaky naznačující teorii stagnace krve jako příčiny onemocnění lupénkou. Pokud to zjednodušíme, tak se příčiny v tomto případě týkají především nesprávné funkce jater.

Pokud se při vyšetření zjistí jazyk se žlutým a tučným povlakem a onemocnění je doprovázeno příznaky slabé horečky, suchou stolicí až zácpou, tmavě žlutou močí, a rychlým pulsem pak se jedná o nedostatek energie jin ochlazujících a vyživujících organismus. Tento typ je častý u mladých lidí.“

Jak se podle TČM lupénka léčí?

„Každý typ tohoto onemocnění vyžaduje individuální přístup v léčbě. Významná je také prevence, která spočívá především ve správné životosprávě. To znamená vyvarovat se alkoholu, kouření, pálivých a dráždivých jídel, tučných mas a uzenin a mořských produktů. Rovněž se doporučuje pravidelný životní rytmus, nesprchovat se příliš teplou vodou a nepoužívat silně parfémované kosmetické prostředky.

Samotná léčba lupénky je velmi obtížná a je třeba obrnit se velkou dávkou trpělivosti. Platí také, že lupénka, jejímž základem je dědičnost, čili rodová anamnéza, má prognózy úspěchu podstatně horší.

Léčba TČM je zpravidla komplexní a užívají se při ní nejen speciální čínské bylinné recepty, ale i různé akupunkturní postupy s přesně vymezenými indikacemi. Používají se i masti, bylinné koupele a cvičení. Nedílnou součástí léčby je však i dietetická terapie. Léčbu přípravky TČM je možné krátkodobě kombinovat i s léčbou kortikoidy, ale tento způsob se, z důvodu silných vedlejších účinků, nedoporučuje příliš dlouho.“

Je možné lupénku pomocí tradiční čínské medicíny vyléčit? Jaká je úspěšnost?

„V dnešní době se udává úspěšnost léčby lupénky a zlepšení stavu pacienta s pomocí prostředků TČM mezi 70-80%, vždy však záleží na zkušenostech a dovednostech lékaře.“

Léčba metodami TČM. Dračí žluč a Odvar Laodžan

Jak nám tedy může při léčbě lupénky pomoci tradiční čínská medicína? A může vůbec pomoci? Zcela zodpovědně můžeme říci, že ano. A potvrdit naše slova může i pětatřicetiletá paní Dagmar N., která prožila celých deset let v invalidním důchodu s těžkou formou lupénky. Po této době byla doslova v pozici tonoucího, co se chytá stébla a rozhodla se vyzkoušet přípravky tradiční čínské medicíny. A hned po první léčebné kúře se její stav výrazně zlepšil. Jak je to možné?

Základ léčby je v samotném přístupu tradiční čínské medicíny k nemocem. Není totiž zaměřena na léčení jejich příznaků, nýbrž na jejich původ. A ten v případě lupénky často spočívá v játrech a ve špatně vyvážené imunitě. Paní Dáše byly proto doporučeny Pilule Dračí žluč, které jsou určeny především k harmonizaci výměnných procesů jater a velmi účinný Krém Ančar. Ten má silné protizánětlivé, protialergické, protiplísňové a hojící účinky. Kombinace těchto dvou preparátů způsobila viditelné zlepšení hned po desetidenním užívání.

Protože příčinou lupénky bývá také špatně vyvážená imunita, byla tato léčba doplněna o Odvar Laodžan, který celý léčebný proces stabilizoval. Laodžan má totiž schopnost působit na imunitu tak, aby ji, lidově řečeno, srovnal do latě, a ona pak pracovala tak, jak má.

V současné době byl paní Dáše po deseti letech ukončen invalidní důchod a poprvé po hodně dlouhé době si na maturitní ples své neteře mohla obléci šaty s úzkými ramínky a odhalit tak nejen celé paže, ale i ramena, dekolt a záda.

Příklad dávkování přípravků TČM při onemocnění lupénkou

1. Základní kurz léčby:


a) Pilule Dračí žluč - Po dobu 10 dnů 3x denně 1/6 - 1/3 pilule 30-40 min. po jídle – 1 balení

nebo
Pilule Hu Gan - Po dobu 15 dnů 1x denně ve 23:00 1 pilule – 1 balení

Pilule Dračí žluč a Hu Gan se zapijí sklenicí teplé vody.

b) Krém Ančar (krém na lupénku)
Nanášet na postižená místa 1x denně během celého kurzu léčby – 1 balení

 

2. Při středně těžké lupénce:


a)     Pilule Dračí žluč nebo Hu Gan a krém Ančar – vše po 1 balení
+

b)     Při výrazném svědění: Pilule Stříbrné pero ½ pilule 2x denně po dobu 10 dnů – 1 balení

c)      Při bolestech kloubů: Elixír Rong Shuan 1/3 lahvičky 2-3x denně - 10-15 dnů – 1 balení

 

3. Při těžké lupénce


a)     Pilule Dračí žluč nebo Hu Gan a krém Ančar – vše po 1 balení
+

b)     Při výrazném svědění: Pilule Stříbrné pero ½ pilule 2x denně po dobu 10 dnů – 1 balení

c)     Při bolestech kloubů: Elixír Rong Shuan 1/3 lahvičky 3x denně - 10 dnů – 1 balení

d)     Prášek Perla Huanhe 1 amfora na noc po dobu 20 dnů – 1 balení

e)     Elixír Král Vi Ta Min 1 lahvička 2x denně - 20 dnů – 4 balení

 

Odvar Laodžan


Po dobrání celého kurzu – týká se všech variant léčby:

Po dobu 24 dnů každý den ráno 1/2 lahvičky Laodžanu – 1 balení celkem.

Léčbu je doporučeno opakovat každého půl roku po dobu dvou let.

Poraďte se s odborníkem

Pokud patříte k těm, které také trápí lupénka a rádi byste vyzkoušeli preparáty tradiční čínské medicíny, obraťte se na naše odborné konzultanty. Poradí vám nejvhodnější kombinaci preparátů a dávkování s ohledem na váš konkrétní zdravotní stav.

 


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře  

 
+1 #11 Poradna 2015-05-13 09:56
Vážená paní Andreo,
Pilule Dračí žluč a další přípravky TCM najdete na www.cinske-zbozi.cz v e-shopu.
Citovat
 
 
0 #12 Václav 2015-09-07 17:54
Dobrý den lupénkou trpím už asi 8 let,užívám různé produkty ,ale nic pořádně nezabírá ,mám jí zhruba na cca 50% těla.
Je pravda že jsem se sní za ty leta naučil žít,ale kdyby jste mi poradili nějaké prostředky jak ji zmírnit vůbec bych se nezlobil. ( a ještě bych se chtěl zeptat s lupénkou jít do částečného důchodu)?
Děkuji za odpověď. s pozdravem Minář
Citovat
 
 
0 #13 Poradna 2015-10-10 09:12
Odpověď pro pana Václava a pro ostatní, co by se ještě chtěli na něco zeptat…

Vážený pane Václave. Položil jste brilantní otázku, respektive dvě. Uvádíte, že máte již 50% poškozené pokožky!!! Můžeme si představit nakolik je to nepříjemné, svědivé, deprimující… a při tom stále nevíte co dál? Pokud jste ochotný trpět ještě více, tak nemusíte nic měnit, za chvilku určitě dostanete invalidní důchod a na Vaše muka Vám stát skromně přispěje. Jestliže to není Váš sen, tak radu ohledně doporučení léčby z čínské medicíny mate již v článku. Máte těžkou lupénku a v článku máte konkrétní názvy přípravků, včetně dávkování. Můžete zahájit léčbu. Stačí jen přípravky zakoupit a začít používat. Pro nákup doporučujeme web www.cinske-zbozi.cz , je tam e-shop a v sekci Čínská medicína jsou všechny zmiňované přípravky. 8 let jste pozoroval, jak se lupénka šířila po Vašem těle a teď uvidíte, jak Vám za 8 měsíců zmizí. V průběhu celého procesu je nezbytné dostavit se na konzultaci a pod odborným dohledem řešit celou záležitost. Objednat se na konzultaci můžete telefonický nebo mailem přes odkaz Kontakty. Ale začátek ve Vašem případě je jasný. Rozhodně touto cestou si důchod nepřiblížíte, ale zatočit s lupénkou určitě můžete. Přejeme hodně zdraví a úspěchů.
Citovat
 
 
0 #14 Elena Kruparova 2016-03-28 17:37
Chci se objednat na konzultaci s odborníkem napíšte mi termín a kontakt. Děkují.Kruparov a
Citovat
 
 
0 #15 Ondra 2016-06-19 14:38
Dobrý den, mám zájem o vyzkoušení Vámi udávané léčby lepenky.
Citovat
 
 
+1 #16 vlasta 2016-11-22 18:49
dobrý den, moje maminka trpí jednou z forem lupénky, což jí diagnostikovala lékařka, zatím jakákoli léčba kromě biologické nezabírá. Postižené jsou obě dolní končetiny od kolen dolů a nyní se již objevují drobné skvrnky od kolen nahoru kolem, pasu, zatím pouze zřídka. asi před třemi lety užívala lék Warfarin a myslím, že to byl spouštěč této choroby.ona o ton nechce slyšet.Rozhodla se o biologickou léčbu, což jí vymlouvám už jen když vím její následky. Ona to neví nechce slyšet. Chtěla bych pro ni vyzkoušet jako poslední variantu léčbu TCM, jak popisujete shora.
Co máme proto udělat a jako léky objednat , také mne zajímá, jak dlouho bude léky užívat.
děkuji za Vašo odpověď. Pokud budete potřebovat nějaké bližší informace, napište o ně na můj email. Těším se na brzkou odpověď

Děkuji Macků Eva
Citovat
 
 
0 #17 Alena Prokupkova 2017-09-14 13:19
Dobry den,uz rok se lecim s vyrazkou,pani doktorka rikala ze to je urcite lupenka i presto ze vzorek kuze nedokazal urcit co to presne mam.Mam to na dlanich kloubcich mezi prsty prosim o radu dekuji.
Citovat
 
 
0 #18 Mirka Reichlová 2017-11-13 21:30
DOBRÝ VEČER,
Mám lupémku na hlavě-ve vlasech...prosí m o radu a děkuji.
Mirka
Citovat
 

Další informace